fotoodmładzanie

fotoodmładzanie

Fotoodmładznie IPL (fotofacial) to nowa i najszybciej obecnie rozwijająca się procedura estetyczna do wizualnej poprawy uszkodzeń skóry spowodowanych starzeniem i fotostarzeniem. System VascuLight Elite ma jako jeden z nielicznych na rynku dwojaką funkcję: poprzez odpowiedni dobór filtrów najpierw usuwa zmiany naczyniowe ( rumień, wypieki, rozszerzone naczynka) oraz zaburzenia pigmentacji skóry (piegi, plamy, przebarwienia posłoneczne,), a następnie pobudza regenerację i odbudowę kolagenu, co powoduje usuwanie drobnych zmarszczek i wygładzenie skóry. Zabieg wykonany na całej twarzy daje jednorodny efekt poprawy wglądu skóry. Nie powoduje skutków ubocznych i nie wymaga rezygnacji z normalnego trybu życia. Może być wykonany na twarzy, szyi, dekolcie i grzbietach rąk. Optymalne efekty wymagają średnio 3-6 zabiegów w odstępach 3-4 tygodni. Przez krótki czas może wystąpić ściemnienie piegów oraz obszarów o ciemniejszym zabarwieniu

Przed zabiegiem
Pierwszy zabieg poprzedzony jest konsultacją dermatologiczną. Przed zabiegiem skóra powinna być umyta i niczym nie smarowana. Stosowanie kremów lub maści z Vit. A, retinoidami (np. Isotrexin, Differin, Zorac, Retin A), Vit. C i kwasami owocowymi w miejscu poddawanej terapii powierzchni wymaga 4 tygodni przerwy przed wykonaniem zabiegu. Terapia doustna retinoidami (np.Roaccutane, Aknenornim, Izotek) wymaga półrocznej przerwy pomiędzy końcem kuracji i pierwszym zabiegiem. Leki i zioła światłouwrażliwiające (np. dziurawiec, nagietek, herbata Figura 1,2) wymagają odstawienia na 1 tydzień przed zabiegiem. Infekcje skóry (np. opryszczka) w miejscu zabiegu stanowią przeciwwskazanie do zabiegu.  Aktywna opalenizna jest przeciwwskazaniem do zabiegu.  Minimalna przerwa po opalaniu lub solarium to 4-6 tygodni.  Opalenizna uzyskana w wyniku stosowania samoopalaczy stanowi również przeciwwskazanie do zabiegu.

Po zabiegu
Naturalnym objawem po zabiegu jest czasowe zaczerwienienie lub zbrązowienie obszaru skóry. Objawy te ustępują po kilku godzinach, czasami po paru dniach. W tym czasie należy skórę traktować delikatnie, tzn. myć żelem bezmydłowym lub tonikiem albo mleczkiem bezalkoholowym, delikatnie osuszać, nie trzeć. Preparaty o działaniu złuszczającym wprowadzać po 2 tygodniach od zabiegu. Opalanie lub solarium są bezwzględnie przeciwwskazane do 2 tygodni po zabiegu. W tym okresie w miejscach narażonych na bezpośrednie działanie promieni UV konieczne jest stosowanie środków o wysokim współczynniku fotoprotekcji. Ewentualne powikłania (pęcherzyki, strupki, przebarwienia, odbarwienia, wybroczynki, sińce) są rzadkie. Mają charakter przejściowy, choć przebarwienia i odbarwienia u osób z ciemniejszą skórą mogą utrzymywać się od kilku tygodni do kilku miesięcy.

Przeciwwskazania

  • nowotwory skóry, szczególnie czerniak, stany przednowotworowe
  • aktywne infekcje skóry w tym opryszczka zwykła (zabieg możliwy po 2 tyg.)
  • fotodermatozy oraz terapia lekami i/lub ziołami światłouwrażliwiającymi (dziurawiec, nagietek, herbata Figura 1,2) - zabieg możliwy tydzień po kuracji
  • skóra sucha i podrażniona
  • ekspozycja na światło słoneczne ( także solaria ) oraz stosowanie samoopalaczy w okresie krótszym niż 4 tyg. przed zabiegiem. W przypadku skłonności do długotrwałej opalenizny wymagana przerwa to 8 tyg.
  • zaburzenia krzepnięcia krwi i leki przeciwkrzepliwe
  • terapia doustna isotretinoiną ( Roaccutane, Aknenormin, Izotek ) w ciągu 6 miesięcy przed zabiegiem
  • bielactwo, łuszczyca, padaczka, rozrusznik serca, skłonność do przebarwień, skłonność do bliznowców
  • VI fototyp skóry
  • ciąża